Intoleranta la bijuterii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Intoleranta la bijuterii

Mesaj Scris de simonabeuca la data de Mar Dec 11, 2007 6:14 am

Cum ne dam seama ca nu toleram un material din care este facuta bijuteria si care sunt primele semne ?

simonabeuca
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 47
Data de inscriere : 23/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.tattooart.ro

Sus In jos

Re: Intoleranta la bijuterii

Mesaj Scris de Ank la data de Vin Dec 14, 2007 8:22 pm

Eu am auzit ca...daca nu suporta organismul cercelul..incearca sa-l respinga si zona se intareste...asa sa fie oare?
Ank
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 25
Data de inscriere : 14/12/2007

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de simonabeuca la data de Dum Dec 16, 2007 9:00 am

Ank a scris:Eu am auzit ca...daca nu suporta organismul cercelul..incearca sa-l respinga si zona se intareste...asa sa fie oare?
Titanul este un material folosit si in medicina pentru diferite interventii chirurgicale pt. ca este cel mai tolerat de corpul uman.Sansele ca organismul sa nu tolereze o bijuterie de titan sunt foarte mici, dar riscul exista totusi.Primul semn de intoleranta este o secretie galbuie-purulenta,care nu cedeaza in cateva zile de folosire a unui unguent cu antibiotic.In aceasta situatie se impune renuntarea la bijuterie pt. a nu se ajunge in situatia in care sa o elimine organismul.In acest caz nu ramane o cicatrice fibrozata(intarita),dar daca asteptam ...in speranta ca organismul se va obisnui cu bijuteria poate ramane intr-adevar o cicatrice uratica.Este important sa cerem sfatul asistentului medical existent cam la fiecare salon autorizat daca vedem ca vindecarea nu decurge cum ne-am fi asteptat.

simonabeuca
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 47
Data de inscriere : 23/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.tattooart.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de At3ul la data de Lun Dec 17, 2007 11:06 am

Dap exista sanse sa respinga bijuteria chiar si din titan....din pacate... Sad

Dar ar trebui sa mentionam persoanele care vor sa isi schimbe piercing-ul akasa ca ce cumparat NU TREBUIE SA AIBE TIJA CARE STA IN CORP DIN ARGINT SAU ALTE MATERIALE IN AFARA DE TITAN SAU OTEL CHIRURGICAL...
At3ul
Full Membru
Full Membru

masculin
Numarul mesajelor : 449
Varsta : 35
Data de inscriere : 17/12/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.fashionabletattoos.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ank la data de Lun Dec 17, 2007 7:01 pm

[quote="simonabeuca"]
Ank a scris:Eu am auzit ca...daca nu suporta organismul cercelul..incearca sa-l respinga si zona se intareste...asa sa fie oare?[/quote
Titanul este un material folosit si in medicina pentru diferite interventii chirurgicale pt. ca este cel mai tolerat de corpul uman.Sansele ca organismul sa nu tolereze o bijuterie de titan sunt foarte mici, dar riscul exista totusi.Primul semn de intoleranta este o secretie galbuie-purulenta,care nu cedeaza in cateva zile de folosire a unui unguent cu antibiotic.In aceasta situatie se impune renuntarea la bijuterie pt. a nu se ajunge in situatia in care sa o elimine organismul.In acest caz nu ramane o cicatrice fibrozata(intarita),dar daca asteptam ...in speranta ca organismul se va obisnui cu bijuteria poate ramane intr-adevar o cicatrice uratica.Este important sa cerem sfatul asistentului medical existent cam la fiecare salon autorizat daca vedem ca vindecarea nu decurge cum ne-am fi asteptat.

da....e destul de naspa faza cu cicatricea fibrozata...o fosta colega si-a facut si i-a respins corpul...da nu titanul..argintul..si stiu ca a tras mult..ca mergea la spital sa-i puna zapada...si dupa multe luni...arata frumusel zic eu..putzin roz..nu mai era mov sau ceva de genu...si in vara si-a facut iar..si zicea ca ori e tare de la tija cercelului...ori nu-i suporta organismul...da inca nu l-a scos...si dupa cicatricea aceea si tratamentul cu zapada..i-a mai ramas totusi o micutza urma..care zicea ca acum iarasi s-a intarit sau ceva de genu de cand are pierce-ul...i-au zis multzi sa si-l scoata...nu vrea s-asculte...chiar i s-a intarit putin zona dintre prima bilutza si cea din interiorul buricului Very Happy
Ank
Full Membru
Full Membru

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 25
Data de inscriere : 14/12/2007

Sus In jos

E cam aiurea...

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art la data de Mar Dec 25, 2007 2:14 am

study Situatiile sunt destul de delicate. Ca sa exemplific, am avut cazuri in care organismul nu a acceptat nici Titaniu si nici Otel chirurgical, insa a tolerat Aur si Argint (cu toate ca nu este recomndat). Alt caz-nu a suportat absolut nimic, am incercat cu toate genurile si in ultima instanta am inlocuit piersul cu o ata, insa nici de data aceasta corpul nu a tolerat. Deci aceste persoane pot sa isi scoata din minte ca vor putea purta candva piercing in acea zona. Sorry! No
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2682
Varsta : 40
Data de inscriere : 18/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de anck la data de Mier Apr 09, 2008 7:28 am

eu mi-am facut acum cativa ani pierce in buric...singura...si am pus cercel din argint Sad
organismul nu l-a tolerat si logic,l-a dat afara,asa ca m-am dus la cineva care se ocupa cu asa ceva si mi-am pus altul...fix in acelasi loc unde l-am avut pe precedentul,si m-a durut de am crezut ca lesin.acum,dupa 4 ani,daca cercelul are cat de putin argint in compozitie,imediat incepe sa ma doara Razz
cred ca e si un lucru bun asta,asa pot testa daca o bijuterie e din argint sau nu:))))

anck
Pionier
Pionier

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 31
Data de inscriere : 08/04/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art la data de Mier Apr 09, 2008 9:29 pm

Ideea este, ca daca ai constatat acest lucru, trebuie sa renunti definitiv la ideea de Argint. Corpul nu isi schimba "placerile" si "principiile"... Wink
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de anck la data de Joi Apr 10, 2008 6:10 am

pai intentionat nu mai pun argint,iti dai seama,doar ca sunt magazine unde cica bijuteriile sunt din titan,si cand ajungi acasa si le pui,organismul iti da un sut in fund si iti spune ca sunt din argint..Sad

anck
Pionier
Pionier

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 31
Data de inscriere : 08/04/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art la data de Sam Apr 12, 2008 9:24 pm

Se vede clar diferenta dintre Argint si Titaniu...
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat