ultimul biscuit

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ultimul biscuit

Mesaj Scris de scorpy la data de Vin Iun 06, 2008 6:15 pm

Intr.un aeroport o tanara care urma sa faca o calatorie mai lunga, si.a cumparat de acolo o carte ca sa treaca mai repede timpul, si un pachet de biscuiti!
S.a asezat pe un scaun, si.a pus bagajele langa ea si s.a apucat sa cietasca. La un moment dat, s.a intors sa ia un biscuit din pachetul de langa ea. A observat cu surprindere ca la mica distanta era asezat un domn care citea un ziar, si care fara sa.i ceara permisiunea a inceput sa ia si el din pachetul de biscuiti.
Cu toate ca s.a simtit indignata, politetea a impiedicat.o sa ii reproseze ca are un comportament nepotrivit. Dar pe masura ce lua din biscuiti, lua si el unul si asta a facut ca pana la urma tanara sa devina foarte nemultumita si anxioasa.
Cand a luat din pachet penultimul biscuit, ea s.a intrebat plina de resentimente: "Oare indrazneste sa mi.l ia si pe ultimul?"
Barbatul a luat intr.adevar si ultimul biscuit, l.a rupt in doua si i.a oferit zambind cald o jumatate.
Simtind ca el a depasit limita bunului simt, tanara s.a ridicat, si.a luat bagajul si s.a indreptat spre un alt colt al salii de asteptare.
A deschis geanta ca sa puna inauntru cartea si, spre marea ei surprindere a vazut inauntru pachetul de biscuiti pe care il cumparase.
In acel moment a coplesit.o un sentiment de rusine!
A inteles ca pachetul din care mancase nu era al ei, ci al barbatului care citea ziarul...El a impartit plin de bunatate chiar si ultima bucatica pe care o avea, fara sa se simta indignat, superios sau furios.

Oare de cat ori am mancat biscuitii altcuiva? Ar fi mai bine ca inainte sa ne grabim sa ii judecam pe altii, sa privim cu atentie in jur...si mai ales in sufletul nostru!
Sa dai cand poti, fara sa astepti nimic in schimb, nici macar un multumesc, si sa nu regreti ca ai dat!
Cui dai? Cui are nevoie...
Cat dai? Totdeauna mai mult decat ai primit!
scorpy
Membru Gold
Membru Gold

feminin
Numarul mesajelor : 536
Varsta : 29
Data de inscriere : 06/01/2008

Vezi profilul utilizatorului http://trendzone.ro/user/mod/

Sus In jos

Re: ultimul biscuit

Mesaj Scris de blackraven la data de Dum Iun 08, 2008 4:20 pm

asta e tare..chiar bun.felictari pt idee....:-*

blackraven

Numarul mesajelor : 2

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Ova-Tattoo Art la data de Mar Noi 24, 2009 1:26 am

E foarte bine scris. Frumos. Cand a realizat femeia ca nu era pachetul ei, m-ai facut sa zambesc. Ai foarte mare dreptate. Imi plac concluziile, dar ma intreb, e bine sa fi asa? Eu am fost mereu asa, dar in schimb am primit numai rau si lovituri in suflet. Asta nu m-a stimulta sa ma schimb, dar, ma intreb se va schimba ceva in viitor cu omenirea asta? Mi-e greu sa cred ca da. Bravo, Ioana. Vad ca ai niste ganduri mai diferite decat multi oameni...si imi place asta. Cred ca semanam putin.
Ova-Tattoo Art
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 2682
Varsta : 40
Data de inscriere : 18/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.ova-tattooarte.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de scorpy la data de Mar Noi 24, 2009 12:31 pm

este putin utopic ce am scris aici...
este aproape imposibil sa fim atat de altruisti!
suntem angrenati intr.un sistem in care daca nu suntem egoisti si individualisti, suntem calcati in picioare.
de unde si teama de a mai face bine cuiva si de a ajuta oamenii de langa noi, la modul dezinteresat!
am ajuns la concluzia ca nimeni nu mai face un lucru bun (pentru altcineva) daca nu are ceva de castigat de pe urma acelui gest!
si am mai ajuns la concluzia, ca nimic pe pamantul acesta, nu vine in mod gratuit...

desi nu sunt total impacata cu ideea asta, am inceput sa ma resemnez si sa ma complac in aceasta situatie.
resemnarea este o chestie pe care societatea ne.o induce.
scorpy
Membru Gold
Membru Gold

feminin
Numarul mesajelor : 536
Varsta : 29

Vezi profilul utilizatorului http://trendzone.ro/user/mod/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat